fbpx

    W dniu 08.01.2012 w Poznaniu na Placu Mickiewicza ugotowaliśmy wielki kocioł żurku dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

    Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Przemysław Czekała szef kuchni Restauracji Rodan, student IV roku WSHiG w Poznaniu, Rafał Fogt z firmy „Bonduelle” oraz Zbyszek Grześkowiak z firmy „Grześkowiak”.

    Pomysł zrodził się na początku grudnia, więc mieliśmy miesiąc czasu na organizację tej akcji. Najwięcej pracy było jednak w ostatnich dwóch dniach. W sobotę dzień przed wielkim gotowaniem spotkaliśmy się wszyscy w Hotelu Rodan w Kórniku, gdzie podzieliliśmy się na dwie grupy. Połowa z nas została w hotelowej kuchni i zajęła się obróbką wstępną warzyw oraz mięs, druga połowa pojechała przygotowywać drewno potrzebne nam do rozpalenia paleniska pod kotłem.

W tym dniu obraliśmy :

-ziemniaki świeże 150 kg

-marchew świeża 70 kg

-cebula świeża 60 kg.

Pokroiliśmy i podsmażyliśmy:

-kiełbasa zwyczajna 45 kg

-kiełbasa biała 35 kg

-boczek wędzony 70kg c

-cebula świeżą i mrożona 100 kg.

    Dzięki uprzejmości firmy „Grześkowiak” świeże warzywa pokrojone zostały mechanicznie. Łącznie spędziliśmy na przygotowaniach w tym dniu 15 godzin, zaczynając od 7 rano a kończąc o 22 wieczorem.

    Następnego dnia, a tak naprawdę po kilku godzinach zaczęliśmy przewozić wszystkie produkty do Poznania. O godz. 03.00 rano rozstawiliśmy namioty do których przywoziliśmy wszystkie produkty do gotowania zupy, jak i niezbędny sprzęt. Dwie godziny później pracownicy firmy „Cheman” przywieźli kocioł, wraz z nimi przyjechał transport wody z firmy „AQUANET” i od razu zaczęliśmy rozpalać ognisko. Następnie zaczęliśmy wrzucać warzywa,mięsa, przyprawy do kotła. O godzinie 12 byliśmy gotowi do wydawania pierwszych porcji.

    Cała akcja zakończyła się po 21. Łącznie przygotowaliśmy około 3500 litrów żurku. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, gdyż prawie cała ilość została zjedzona przez Poznaniaków, więc nie musieliśmy nic wyrzucać.

Zebraliśmy dla WOŚP 4667,53 zł!!!!

Gotowanie nie mogło by się odbyć bez pomocy sponsorów.

Chcielibyśmy podziękować firmom:

Bonduelle –warzywa mrożone, zapaski dla kucharzy Grześkowiak – sprzęt, transport, namioty, przyprawy AQUANET – woda Lasy Państwowe – drewno Mróz – mięso Makton – mięso Unilever Food Solutions – zakwas żurku, gorące kubki dla wolontariuszy, śmietana Cheman – kocioł Cukiernia Rak & Orłowski – zakwas Cukiernia Rak – pieczywo Hotel Rodan Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomi w Poznaniu Imperial – Białogard – Dariusz Król – opakowania jednorazowe Farutex – przyprawy Hurtownia warzyw i owoców – „Gacek” Kórnik P.H.U. Terma – Włodzimierz Zając Maciej Frankowski – warzywa Rynek Wielkopolski – Poznań.

 

NAPISALI O NAS:

3 tys. litrów żurku na XX-lecie WOŚP – Galeria – Strona 3 – Wiadomości – WP.PL

papaja.pl – Platforma Gastronomiczna

Wielki kocioł na WOŚP w Poznaniu